Postcrossing

Posted on

index

Kia Ora! Servus! Hej! Merhaba! Hello! Konnichiva! Zivijo!

Sevgili okur

Haydi bugün sana 6 ayı aşkın süredir müptelası olduğum bir oluşumdan bahsedeyim.

Kartpostal almak için her fırsatta yurtdışına giden arkadaşlarının kafasını didikleyen, yurtdışına gidebildiğim nadir zamanlarda kocasının kafasını pul, orjinal kartpostal almamız, postane bulmamız gerek ‘ diye şişiren bir varlık olarak beni çok mutlu eden bir ağın parçasıyım 2015 yılının sonlarından beri. Herşey yakın arkadaşım Menekşe’nin hazırladıkları bir proje üzerinde çalışırken Postcrossing’e rastlamasıyla başladı, bana bundan gtalk’ta bahsettiği an’dan 25 dk. sonra çoktan üye olmuştum:) Bu sebeple en büyük teşekkür kendisine aslında!!

Peki nedir bu ağ? Nasıl işler?

Çok detaylara girmeyeceğim, merak eden google’dan araştırsın. Ben daha çok bu güzel oluşumun işleyişinden ve  yan etkilerinden bahsedeceğim.

Şimdi kısacası: www.postcrossing.com sitesine giriyorsun ve kendine bir profil yaratıyorsun.

images2

Herşey inan çok kolay. Profilinde kısa bir tanıtım yazısı yazıyorsun, ne tip kartpostallar almaktan (ya da almamaktan) hoşlandığını belirtebilirsin. Önemli olan adresini düzgün bir şekilde yazmak ve mümkünse Türkiye’de pek kullanılmayan ancak önemli olan posta kodunu yazmak. Sonra ‘send a postcard’ a tıklıyorsun ve eğlence başlıyor 🙂

Olaylar kısacası şöyle gelişiyor: Sen bir seferde en fazla 5 farklı kartpostal yollayabilirsin ve kartpostalın doğru adrese ulaştığı zaman karşı taraf kartının üzerine yazdığın ID numarasını sisteme giriyor ve böylelikle sen de dünyanın her hangi bir yerinden, her hangi bir postcrosser’dan kart alma hakkı kazanıyorsun. Ve böylelikle devam ediyor olaylar… Bu olayda şimdilik gözlediğim en sıkı postcrosser ülkeler Rusya, U.S.A, Çin, Taywan, Finlandiya. (en çok bu ülkelerden kart alıp, bu ülkelere yolluyorum)

Yaklaşık olarak 11 yıldan beri varolan güvenilir bir kartpostal ağı bu, adresini herkes görmüyor sadece rastgele olarak adresini alan karşı taraf görüyor. Çok çekingenim ya da elin korelisi bir gün adresimi bulur evime gelir mi acaba? gibi kaygıların varsa P.K kiralayabilirsin postaneden, gerçekten ucuz ve daha anonim…

2011068 Paris France

Sonra neler oluyor? Böyle günün birinde posta kutuna herhangi bir ülkeden ya da ülkelerden kartpostallar gelmeye başlıyor. Rengarenk pullar, küçük detaylardan oluşan şirin kartpostallar, rengarenk dünyalar. El yazısı, genel olarak tabii ki yüzeysel yazışmalar ama güzel enerjiler. Gündelik hayatın bayıltan monotonluğundan sıyrılmak isteyenler, poposunu kaldırmadan dünya ile bağlantı halinde olmak isteyenler için çok güzel bir fırsat.

Tabii ki şipşak olmuyor herşey, kartpostal almak gerekiyor (ki Türkiye bu konu hakkında biraz fakir), en ucuz kartlar Sirkeci’deki Keskin Color kartpostallarının satıldığı yerde. Kartpostallar dünyanın en güzel kartpostalları değil ama hem çok uygun hem de turistik kartpostal seven postcrosser’ları tatmin edebilecek cinsten. Çok yaratıcıyım ben dersen kendin de yaratabilirsin mesela süper bir fotoğrafçısın bastır fotolarını sert kağıda olsun sana kartpostal ya da alternatif hoş kartpostallar da mevcut piyasada.

Sonra bu işin ikinci maliyeti tabii ki pul. Yurtdışına (neresi olursa olsun farketmez) kart gönderme bedeli son gelen zam ile birlikte 3.20 tl ‘ye çıktı. Bu da eğer aktif bir postcrosser olmayı hedefliyorsan küçük bir bütçe demek. Ama bence değer! Düşünsene sıkıntıdan harcadığın anlamsız paraları! Bir psikoloğun minimum seans ücreti bile en az 200-250 ylt:)

Bazı şirin ülkelerin halihazırda postcrossing pulları da mevcut. Bizim posta şebekemizin hala böle bir girişimi yok ama gelen değişik ülkeli pullardan bazılarının da buna adanmış olması çok sevimli:)

1112postcrossing_fi_stampstock-vector-cats-stamps-for-postcrossing-117259675

Posta kutunuzda hiç ‘kişiselleştirilmiş’ mektuplar/kartlar görememekten yakınıyorsanız, sıkıcı geçen bir iş günü eve geldiğinizde posta kutunuzdan çıkacak bi sürü değişik ülkeli kartın sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız. Ve kart atmaya üşenmem ben canım, sonucunda her güzel şey emek ister diye düşünüyorsanız haydi atın kendinizi bu maceraya derim 🙂

Ha bir de değişik değişik mesleklerden, yaşam biçimlerinden, uluslararası farklılıkları tanımaktan hoşlanıyorsanız benim gibi, hiç kaçırmayın derim. Hep söyleniyoruz ya ‘ay hayatım çok sıkıcı’ diye, işte onu renklendirmek bizim elimizde. Dünya kocaman ve aynı zamanda onu paylaştığımız insanlarla daha güzel. Güzel ve yalnız ülkemin boğucu gündeminden bunalanlar için de küçük bir pencere aslında parçası olduğumuz bu güzel insanlığa. Dünyada güzel insanlar da var!! Ve bu küçük eylem bana azıcıkta olsa umut veriyor, kendimi daha az izole hissediyorum.

Birde bazı şirin anane/ babanne ve ya dedeler var mesela kullanıcı olarak profillerinde bu hesabı minik torunları için açtıklarını ve yazacağımız kartları minikler büyüyünce onlara hediye edeceklerini söylüyorlar. Düşünsenize sizin büyüklerin sizin için böyle şeyler yaptığını!! Dünyanın dört bir köşesinden bi sürü yabancı insan size yazmış, güzel dileklerde bulunmuş, değişik hikayeler anlatmış… Bazı postcrosser’lar çay poşeti, toplu taşıma bileti falan filan gibi şeylerin koleksiyonunu yapıyorlar mesela…

Küçük bir not: Yazışma dili genel olarak ingilizce ancak bazı insanlar birçok dil konuşabiliyorlar.

İkinci küçük not: Gelen her kartpostallı harita üzerinde bulmaca oyunu oynuyoruz Emre ile, değişik pullara bakıyoruz ve böylelikle o da dünyanın sadece Türkiye’den ibaret olmadığını öğreniyor yavaş yavaş. Ve de en önemlisi yazışmanın, mektup/kart beklemenin ne kadar keyifli olduğunu öğreniyor (umarım).

Ne varsa ilkel iletişim yöntemlerinde, bütün bu über sanal iletişim çağında aslında anlık mesajlaşmalar yerine elimiz ile tutabileceğimiz materyellerin ne kadar da kıymetli olduğunu bir kere daha anlıyorum. Facebook üzerinden de Türkiye’den bu oluşuma katılan insanlardan oluşan bir gruba dahilim, çok güzel bir dayanışma ruhu mevcut. Türkiye’nin kart görmez illerine boş kartpostallar yollayan ve bunun için bir bedel beklemeyen güzel insanlarla tanışıyorum. Uzun bir yazı oldu biliyorum ama ilgimi bu kadar çeken güzel bir oluşum için az bile.

Haydi üşenmeyin siz de katılın!!!

Sevgiler


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *