Her Dem Yeni

Posted on

flowers-690425_1280

Herşey Yeni Türkü’nün suçu, benim değil.

Çocukluğumda anlamını anlamadan duyduğum, bilinçsizce dinleyip, ezberleyip söylediğim, içselleştirdiğim şarkıların suçu. Aslında yok yok Yeni Türkü’nün değil, babamın suçu! Böyle şeyler dinlenir mi küçük çocuğun yanında?  ‘Başka Türlü Birşey’miş benim istediğim, yok efendim ‘Ya İçindeymişsin Çemberin ya da Dışında’, daha da iyisi ‘Maskeli Balo’ymuş ve onun sahte yüzleriymiş, neymişiz ‘Yeşilmişik’? ‘Düşer miymişiz yavaşça sakin bir derenin içine?  Kendimizi ‘pembe, yeşil güzel bir açelya sanmalar, ışık ve suyla coşmalar, çiçeklenmeler, koyu karanlıkta kırılmalar…Neymiş neymiş ‘ışığın içinde saklıymış’ falan filan. ‘Dalgacı Mahmut’çuluk oynamalar hepiniz uykudayken gökyüzünü boyamalar, yırtılan denizleri dikmeler, dalga geçmeyi vazife edinmek. Hele hele o ‘Bahar Şarkısı’ ne ayıp. ne ayıp, hazza davet resmen.. ‘Aşk Yeniden’miş Akdeniz’in tuzu gibiymiş, kumsalların deliliğiymiş, rüya gibi bir yaz geçerkenmiş, gecelerin şehvetinden kendinden geçmekmiş..’Sevmek birçok şeyi göze almak demekmiş’, ‘Dün gece sen uyurken çiçeklere su vermek ve anlatmak onlara insanların korkunç hikayelerini’ ?

Çoğunluğu Murathan Mungan’a ait olan bir sürü şiir, sarkı sözü olarak kulağımdan girmiş, Derya’nın sesiyle beynime kazınmış ve emeği geçen diğer müzisyenlerin nameleri ile kalbimde ritm tutturmuş eşssiz şarkılar.

Şu hayatta ezbere bildiğim müzik külliyatı kessinlikle Yeni Türkü’nünkilerdir. Çok küçükken sadece kulak aşinalığı yaşadığım, biraz daha büyük bir çocuk olunca en hareketli melodilerinde dansettiğim ve sözlerini ezberlediğim ve eşlik ettiğim. Akdeniz, Akdeniz ve Yeşilmişik kasetlerinin kılıfları hala dün gibi aklımda, döndür döndür dinlerdim. Sonra büyüyüp aşık olmalar, hayatı sorgulamalar, kendini aramalar, isyankar haller ve en sonunda 30’larda geri dönüp bütün bunlara kuşbakışı bakmalar.

Ve hatta havayi.com’a hayatımın ‘Yeni Türkü’ sel yanı hakkında bir makale yazmalar. Kişisel tarihimde yeri ayrıdır ve bu kocaman hediye de babamdan bana yadigardır. Yeni, yenilik, yenilenme bu kelimeye olan düşkünlüğüm bile burdan gelmektedir ne malum?

Ben hayatı bütün yönleriyle sevmeyi sanırım ilk önce bu şarkılarla öğrendim. Her birindeki kırılgan ama optimist yaklaşım, melodilerdeki coşku, aşk acılarından bahsederken bile ‘damarlarımı açarım’ tadında olmayan melankoli ve doğa sevgisi, duyarlılık… Akdeniz melodileri ve özellikle buzuki ile olan kulak aşinalığımın, iflah olmaz iyimserliğimin ve daha nicelerinin kaynağıdır, kıymetlidir.

Bakalım ben Emre’ye ne bırakacağım, nasıl hatırlayacak çocukluğunu ve ilk gençliğini, umarım güzel bir deniz feneri olabiliyorumdur onun yolunu aydınlatan 🙂

Mutlu Cumalar olsun.

İ.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *